Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Ľudové tradície a zvyky

         Obyvatelia obce počas roku dodržiavali ľudové zvyklosti, a to: fašiangovanie po obci v rôznych maskách za doprovodu hudby. V minulosti to boli rôzne píšťalky a bubienky, neskôr harmonika a dychová hudba. Celá táto paráda sa končila zábavou a pochovávaním basy o polnoci pred Škaredou stredou. Potom sa mohli občania veseliť až na Veľkú noc tradičným oblievaním dievok už od skorého rána Veľkonočného pondelka. Mládenci si plietli veľké korbáče, dievky maľovali kraslice a vyškrabávali na ne rôzne vzory kvietkov. 
         Prvý jarný deň mládenci a dievčence vítali vynášaním Morény, ktorú pálili a hádzali do Hájnej vody. 
         Ďalšou každoročne očakávanou slávnosťou bývali Dožinky, ktorých sa zúčastňovali takmer všetci obyvatelia. 
         Jesennou slávnosťou boli hody, čo znamenalo poďakovanie za bohatú úrodu. Piekol sa chlieb, nosilo sa ovocie, ktoré sa rozdávalo chudobnejším. Deň sa končil veselicou.
         Najkrajším a najviac očakávaným sviatok v roku boli v minulosti Vianoce a ich zvyky. Na Luciu chodili dievčence odeté v bielych plachtách a s husacím krídlom vymetať zlých duchov z domácností. Zvykom bolo odtrhnúť čerešňové halúzky na Luciu, dať do vázy a do Štedrého večera sa rozkvitli. Dievčence piekli koláčiky, kde si vkladali na papierikoch napísané mená mládencov a od Lucie do Štedrého večera každý deň jeden koláčik otvorili. Ten posledný mal byť jej frajerom. Počas Štedrého večera chodili koledníci, ktorí boli obvykle k radov chudobnejších občanov a pod oknami spievali koledy, za čo im domáci dávali koláče, ovocie a iné dary.
 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka